O finał z "Jaskółkami"

IV runda Pucharu Polski TOZPN
Victoria Koszyce Małe - Unia Tarnów
14 października godz. 15:30

W siedzibie TOZPN odbyło się losowanie IV rundy Okręgowego Pucharu Polski. Los wyznaczył Victorii teoretycznie najsilniejszego przeciwnika. III-ligowa Unia Tarnów będzie rywalem koszyckich piłkarzy.

Unia to największa marka piłkarska w Tarnowie i okolicy. Klub powstał 30 września 1928 roku w Mościcach pod nazwą Tarno-Azot i pierwszą sekcją była oczywiście piłka nożna. W 1930 roku zmieniono nazwę na TS Mościce i drużyna została zgłoszona do Polskiego Związku Piłki Nożnej. 8 lat później mościcki zespół awansował do ligi okręgowej (o Victorii z Koszyc się jeszcze nie śniło). W 1950 roku TS Mościce przekształcił się w ZKS Unia Tarnów. Tarnowianie w kolejnych latach przebijali się do następnych klas, aż w końcu w 1958 roku uzyskali awans do II ligi. W 1972 roku na stadionie Unii zainstalowano sztuczne oświetlenie. Potem tarnowianie znów spadali do niższych lig, by podobnie powstać. W 1985 roku Unia ponownie awansowała do II ligi, lecz szybko z niej spadła. Dziewięć lat później Tarnowianie ponownie zagościli w II lidze, gdzie zanotowali najlepsze występy w całej swojej historii. Podczas ówczesnego pobytu w tej klasie rozgrywkowej dwa razy zajmowali pod koniec sezonu 5. miejsce i bardzo dobrze radzili sobie na tym szczeblu rozgrywek. W końcu w 1999 roku Unia spadła do III ligi, a w 2003 do IV. Już nigdy nie zawitali do bram zaplecza Ekstraklasy (łącznie grali tam 14 sezonów). Pytanie czy to jeszcze kiedyś nastąpi?

Unia od 2013 roku gra w nowej III lidze. W sezonie 2013/14 zajęła 7. miejsce, rok później 8. miejsce. W obecnym zajmują 12. lokatę i znajdują się na miejscu spadkowym (po sezonie nastąpi reorganizacja lig). Oto ostatnie pięć meczów tarnowskich "Jaskółek":
26.09: Unia Tarnów - Wisła Sandomierz 2:1
30.09: Ciężkowianka Ciężkowice - Unia Tarnów 0:5
03.10: Cracovia II - Unia Tarnów 5:1
07.10: Unia Tarnów - Piast Gliwice 0:2
10.10: Unia Tarnów - Sparta Kazimierza Wielka 1:0

W Pucharze Polski TOZPN Unia występuje od II rundy, a de facto od III, bo w drugiej uzyskała wolny los. W trzeciej rundzie Unii przyszło zmierzyć się z Ciężkowianką Ciężkowice, którą odprawili z kwitkiem i aż pięcioma bramkami. Zaś Victoria występowała w Pucharze Polski od I rundy. Tam zmierzyła się na wyjeździe z Radlną pewnie wygrywając 3:0. W drugiej rundzie już nie było łatwo. B-klasowa LKS Rudka sprawiła dużo problemów koszyczanom, którzy wygrali dopiero po rzutach karnych. Podobnie było w III rundzie w Wojniczu, Victoria również wygrała po serii jedenastek. Po regulaminowym czasie gry był remis 3:3.

Warto wspomnieć, że w barwach Unii występuje nasz były zawodnik Artur Biały. Popularny "Meme" jest najlepszym strzelcem biało-niebieskich, ma w swoim dorobku 6 bramek w obecnym sezonie. Nie inaczej było gdy Artur występował w koszyckich barwach. Przez rok strzelił 37 goli w 26 meczach i był wyróżniającym się zawodnikiem Victorii Koszyce Małe, został także królem strzelców ligi okręgowej. To zaowocowało transferem do Wolanii Wola Rzędzińska z którą uzyskał historyczny awans do III ligi. W sezonie 2014/15 strzelił dla tego zespołu 17 bramek. Od obecnego sezonu Artur Biały jest zawodnikiem Unii Tarnów.

Mecz z tarnowskimi "Jaskółkami" będzie wielkim wydarzeniem w Koszycach Małych. Już dawno tak dobra drużyna nie grała na koszyckiej ziemi. To będzie wyjątkowe spotkanie, rzadko bowiem zdarza się by zasmakować III ligi. Serdecznie zapraszamy na stadion Victorii Koszyce Małe w najbliższą środę o godzinie 15:30!